Seminar za unapređenje upravljanja zaštićenim područjima obeležio Dan zaštite prirode u Sokobanji

Dan zaštite prirode je nedavno obeležen u Sokobanji, kroz održavanje seminara za upravljače zaštićenih područja. Na ovom seminaru, učesnici su diskutovali o podizanju kapaciteta upravljanja, primeni zakona o naplati naknade za korišćenje javnih dobara, izradi baze podataka zaštićenih područja, preporukama za unapređenje saradnje čuvarske službe sa inspekcijom i MUP-om, kao i o drugim stručnim temama.
Ova događanja su se odvijala u okviru obeležavanja Dana zaštite prirode u Srbiji, koji ima za cilj da skrene pažnju na važnost zaštite prirode i podigne svest javnosti o značaju očuvanja prirodnih resursa. Zaštićena područja su najbolja mesta na kojima se može pokazati koliko smo sposobni da se ujedinimo i ostvarimo ciljeve zaštite prirode i održivog razvoja kroz saradnju svih relevantnih subjekata – Ministarstva zaštite životne sredine, upravljača, lokalne samouprave i stanovništva.
Institucionalni rad na zaštiti prirode i izgradnji mreže zaštićenih područja u Srbiji započeo je 1949. godine kada je doneto Rešenje o zaštiti vodopada Velika i Mala Ripaljka na planini Ozren. Danas, ta mreža broji 465 prirodnih dobara i obuhvata nacionalne parkove, parkove prirode, predela izuzetnih odlika, rezervate, zaštićena staništa i spomenike prirode, koji se prostiru na preko 700 hiljada hektara i obuhvataju oko 8% nacionalne teritorije.
U protekloj godini, Vlada Republike Srbije je proglasila nova zaštićena područja - predeli izuzetnih odlika "Željin" i "Stolovi", a povećane su i površine pod zaštitom Predela izuzetnih odlika "Dolina Pčinje" i Specijalnog rezervata prirode "Uvac". Cilj Ministarstva je da se do kraja 2023. godine površina pod zaštićenim područjima podigne na 9%.
Osim toga, Ministarstvo je pokrenulo i niz drugih projekata s ciljem unapređenja upravljanja zaštićenim područjima i očuvanja prirode u Srbiji. Jedan od takvih projekata je "EU zaštita biodiverziteta u Srbiji", čiji je cilj poboljšanje zaštite prirode i povećanje svijesti građana o značaju očuvanja biodiverziteta. Osim toga, ovaj projekt ima za cilj i stvaranje novih radnih mjesta u sektoru zaštite prirode.
U zaključku, seminar za upravljače zaštićenih područja u Sokobanji predstavlja važan korak u unapređenju upravljanja zaštićenim područjima i očuvanju prirode u Srbiji. Kroz ovaj seminar, stručnjaci su diskutovali o ključnim pitanjima i izazovima u ovoj oblasti te razmijenili iskustva i najbolje prakse. Očekuje se da će rezultati ovog seminara doprinijeti poboljšanju upravljanja zaštićenim područjima i očuvanju biodiverziteta u Srbiji, te potaknuti dalji razvoj u ovoj oblasti.