Manastir Jermenčić
Manastir Jermenčić se nalazi na oko 8 kilometara od Sokobanje, skriven u ozrenskim šumama. Njime upravlja Timočka eparhija. Posvećen je svetim arhanđelima Mihailu i Gavrilu. Potpuno je srušen i ponovo izgrađen. Sagrađen je 1392. godine, prema istorijskim zapisima. Prema legendi, izgradili su ga jermenski vojnici ili monasi koji su služili u turskoj vojsci tokom Kosovskog rata. Oni su bežali od Turaka saznavši da će se boriti protiv hrišćana. Utočište traže u ozrenskim gustim šumama. Tu su osnovali manastir. Pretpostavlja se da je reč o zadužbini despota Stefana Lazarevića. Manastir je potpuno uništen.

Milan Miliević u svojoj knjizi Kneževina Srbija piše da je postojao manastir u mestu Jermeni na Ozrenu. To je stara crkva, po Milijevu, i od 1864. godine žena budi radoznali svet da dođe na to mesto. Jasno je da je manastir obnovljen i da je u njemu bilo sveštenstvo. Pominje čak i manastirski kapital koji vredi oko 15-20 hiljada groša. Veruje se da je Karađorđe naredio obnovu manastira nakon što je čuo priču 8. avgusta 1804. godine na Svetoj Petki Trnovu. Po završetku hrama Preobraženja Hristovog u Sokobanji 1892. godine, mitropolit Mihailo je naložio da se preostali materijal iz crkve prenese u manastir na obnovu.
Današnji izgled dobila je početkom devedesetih godina prošlog veka, kada je manastirska crkva ponovo obnovljena. Trenutno nema članova sveštenstva. U planinama i divljini izgleda pusto i zapušteno. Ljudi su otkrili porušene zidove sa oslikanim freskama, manastirskim relikvijama i crkvenim zvonima. Otkriven je i manastirski pečat u obliku romboida, sa likom arhanđela na jednoj strani i motivom originalnog istočnjačkog uzorka na drugoj.
Put do manastira Jermenčić počinje u Sokobanji kod bolnice na Ozrenu. Počinje makadamskim putem markiranom stazom od bolnice. Čini se da je ovo sveto mesto pusto. 26. jula narod se okuplja na sabor i molitvu u čast svetih Arhangela. Bilo bi divno kada bi se ovde vršila Božja služba i zvonila crkvena zvona. Osvajači i bogohulnici se pojavljuju, uništavaju i pale do temelja, ostavljajući za sobom pustoš, ali Božije delo traje, bez obzira na silu i elemente.