Hrabri duh Sokobanje: Spomenik Svetog Ilije u selu Vrelo

24.09.2023. 09:39 | Salex | crkva, vrelo, ilija, hram

PodeliteFacebookTwitterGoogle plusLinkedinPinterestViberFacebook messenger 0 komentara

Sokobanja, čarobna banja smeštena stotinu kilometara severoistočno od Leskovca, oduvek je bila dragulj zaječarskog okruga. Sa svojom nadmorskom visinom od 400 metara, okružena planinama Rtanj i Ozren, ovo mesto privlači posetioce svojom prirodnom lepotom i istorijskim bogatstvom. Istočno od Sokobanje, na udaljenosti od 11 kilometara, nalazi se skretanje ka selu Vrelo, gde se krije priča o Crkvi Svetog Ilije i njenom izvanrednom spomeniku.

Ova crkva predstavlja jedan od najstarijih verskih objekata u opštini Sokobanja, a njena priča je duboko povezana sa kneginjom Persidom Karađorđević, suprugom kneza Srbije Aleksandra Karađorđevića. Legenda kaže da je kneginja Persida posetila izvor reke Moravice na dan Svetog Ilije i tamo zatekla veliki broj ljudi okupljenih oko kamena. Ovaj prizor ju je inspirisao da donira 18 dukata kako bi se na tom mestu izgradila crkva. I tako je, od 1869. do 1872. godine, nastala Crkva Svetog Ilije.

U to vreme, 1870. godine, sultan Abdul Aziz I je izdao ferman kojim je uspostavio Bugarsku egzarhiju unutar Osmanskog carstva. Ovo je omogućilo Bugarima versku i prosvetnu samostalnost, a takođe je označilo početak šire kampanje za preobraćenje srpskog življa. Prva meta Bugarske egzarhije bili su srpski sveštenici, učitelji i narodni lideri. Oni su bili prokazivani turskim vlastima, koje su istovremeno podmićivane, što je dovelo do hapšenja i progonstva mnogih Srba.

Sokobanja je doživela svoj crni trenutak 10. marta 1917. godine, kada su Bugari napali grad, proširivši svoj teror i na okolna sela. Sveštenik Miloš Milovanović, tada stariji čovek od 74 godine, živeo je sa svojim sinom Đorđem, takođe sveštenikom, u selu Čitluk. Nakon napada, Bugari su zatvorili popa Miloša i mučili ga zajedno sa drugim uhapšenima. Na kraju su ga odveli na stratište i izboli noževima. Kada su meštani Čitluka pronašli njegovo telo, užasno su se suočili sa više od 70 ubodnih rana.

Danas, u dvorištu Crkve Svetog Ilije, stoji spomenik sveštenika Miloša Milovanovića (1843 – 1917), podignut od strane njegovog sina Đorđa, poznatog kao pop Đoka. Na spomeniku piše: "Miloš Milovanović, sveštenik, izboden bajonetima bugarskih vojnika. Umro je u najvećim mukama za veru i otadžbinu."

Ovaj spomenik nas podseća na hrabrost i žrtvu ovog sveštenika, čija sudbina ostaje deo istorijske baštine Sokobanje.

PodeliteFacebookTwitterGoogle plusLinkedinPinterestViberFacebook messenger

Predlažemo da pogledate

  • izvor reke Moravice
    05.05.2023. Salex

    Izvor reke Moravice u Vrelu - Skriveni dragulj nedaleko od Sokobanje

    Sokobanja je poznata kao turističko mesto u Srbiji, ali malo ko zna da se nedaleko od nje nalazi predivan izvor reke Moravice. Izvor se nalazi u selu Vrelo , na samo nekoliko kilometara od Sokobanje. Reka Moravica je desna pritoka južne…

  • Manastir Jermenčić
    09.01.2023. Peđa

    Manastir Jermenčić

    Manastir Jermenčić se nalazi na oko 8 kilometara od Sokobanje, skriven u ozrenskim šumama. Njime upravlja Timočka eparhija. Posvećen je svetim arhanđelima Mihailu i Gavrilu. Potpuno je srušen i ponovo izgrađen. Sagrađen je 1392. godine,…

  • Crkvica na Rtnju
    29.10.2022. tanjR

    Obnovimo crkvicu na vrhu Rtnja

    Dobrodošla je vest „Portala Sokobanje” od 26. juna 2019. godine autora Ljiljane Stanikić da je svetski poznata mistična planina Rtanj proglašena za specijalni rezervat prirode.   Priznanje je vredno pažnje, ali…

  • Vrelo
    22.01.2020. TO Sokobanja

    Završena izgradnja MFK „Vrelo“ Sokobanja

    Sokobanja od danas poseduje jednu od najmodernijih otvorenih scena za izvođenje kulturno-umetničkih događaja u regionu. Izgradnja Multifukncionalog objekta „Letnja pozornica „Vrelo“, je završena. Na mestu stare letnje…