Misteriozni Rtanj
Rtanj i njegove tajne su predmet mnogih priča. Mistici smatraju da je Rtanj piramida, veća i misterioznija od Keopsove piramide. Geolozi, speleolozi, antropolozi, botaničari, biologi, ali i parapsiholozi, okultisti, mistici istražuju misterije Rtnja. Rtanj je veoma čudna i misteriozna planina.

Bez obzira sa kojeg gledišta posmatrate, Rtanj izgleda neverovatno spektakularno, kao brod, na početku Bovanske klisure, iz pravca Knjaževca, Boljevca, Ozrena, Slemena...
Pored piramide, pažnja se usmerava na krečnjačke delove i krečnjačke terase koje podsećaju na morske stene u blizini Rtnja. Jezero je bilo prisutno u pliocenu, prema geološkim dokazima. Postojanje ovog tvrđenja ga dokazuje. Prisustvo jezerskih sedimenta, mermera i jezerske gline u nekim delovima Sokobanjske kotline podržava ovu hipotezu. Kada je Dunav prošao kroz Karpate, voda počela da teče.
Rtanj je karpatsko-balkanska planinska grana. Pesak dominira u podnožju, dok krečnjak dominira u višim nadmorskim visinama. Poslednji je grana južnih Karpata, a planine pored njega su Balkan i stari Rodopski masiv.
Međutim, pitanje da li je piramida izrađena od prirode ili od misteriozne i nadprirodne sile ostaje neodgovoreno. Bez obzira na istinu ili misticizam, trebalo bi da prođete kroz šumu prema Rtnju, udahnite šumski vazduh i iskusite ga. Putovanje do Rtanjske piramide vodi kroz malu šumsku stazu. Staza počinje na podnožju planine, na putu koji povezuje Sokobanju i Boljevac. Rtanj je istorijsko rudarsko mesto karakterisano stanovima i manjim stambenim objektima u kojima su radnici živeli. Mnoga od tih nekretnina su od kupovina i pretvoreni u stanove.
Rudnik, kao i selo, su osnovani 1902. godine od strane jevrejske porodice Samuila Minh-a. Rudnik je bio na vrhuncu između dva svetska rata. Zaposleno je bilo oko 600 ljudi. Postojala je škola, bolnica, prodavnice, bioskop, paropropusna stanica, železnica i kablovska žičara u rudarskoj zajednici... Posle Drugog svetskog rata rudnik je sačuvan i nastavio da radi neko vreme.
Posle 2000. godine, investitori su počeli da dolaze u ovu regiju, kupujući rudarske kućice i pretvarajući ih u turističke smeštaje. Kao rezultat, stari rudarski grad se pretvorio u turističku destinaciju.
Hotel Ramonda je izgrađen, mnogi drugi hoteli su u izgradnji, a mnoga obnovljena stanovanja dočekuju posetioce iz cele zemlje i izvan nje. Turistima se pruža med, lekovite biljke, proslavljeni Rtaski čaj, ručno pravljene sokove... na svakom koraku.