Sokobanja: Raj na istoku Srbije

Pitate li se gde pronaći utočište od svakodnevnog stresa i gradske vreve, Sokobanja je pravo mesto za vas. Ovaj biser istočne Srbije često se naziva "Banjski dragulj" zbog svoje neodoljive lepote i bogate istorije.
Oblast inspiracije: Branislav Nušić i njegova čuvena krilatica
Sokobanja nije samo banja, već i neiscrpna inspiracija za velikane srpske književnosti kao što je Branislav Nušić. Njegova čuvena krilatica, "Soko – banja, Soko – grad, odeš mator, dođeš mlad," jasno ilustruje lekovitu moć ovog mesta.
Prirodna lepota: Okruženi moćnim planinama
Sokobanja se smestila u srcu istočne Srbije, na 400 metara nadmorske visine, okružena impozantnim planinama sa svih strana. Sa zapada se pružaju Rožanj i Bukovik, sa istoka Krstatac i Slemen, na jugoistoku je planina Devica, a na jugu Ozren, dok na severu čuva mistični Rtanj. Kroz Sokobanju teče reka Sokobanjska Moravica, koja izvire u selu Vrelo na Ozrenu i puni Bovansko jezero u Bovanskoj klisuri, nedaleko od lečilišta.
Lepterija: Ljubav i legende
Lepterija, popularno izletište, dobio je ime po tragičnoj ljubavi između vladara Soko-grada i kćerke gospodara Vrmdža-grada. Legenda kaže da su se njihovi očevi sukobljavali oko vlasništva, a ljubav je završila tragično. Danas, Lepterija je prelepa sokobanjska plaža Župan, nazvana po nesrećnom vladaru Soko-grada.
Svedoci Rimskog carstva
Sokobanja je mesto bogate istorije koje datira još iz vremena Rimskog carstva. Rimljani su pre 2000 godina izgradili svoje lečilište ovde, koristeći lekovite izvore i razvijajući kulturu kupanja. Rimski put kroz dolinu reke Moravice povezivao je gornju i donju Meziju, čineći Sokobanju važnim centrom. Rimljani su prvi koristili termalne vode Sokobanje za lečenje bolesti i povreda, kao i za opuštanje i rekreaciju.
Arheološko blago: Trebič i Soko-grad
Sokobanja krije arheološka blaga, uključujući ostatke rimskog kupatila i grobnice iz drugog i trećeg veka. Osim toga, blizu Trebiča i Soko-grada otkrivene su zlatne i bronzane draguljeve, predmete za kozmetiku i druge artefakte. Legenda kaže da su Rimljani pokušali osvojiti Sokograd, ali nisu uspeli, pa su promenili tok reke Moravice i poplavili naselje, koje se tada nazivalo Trebič. U čast knjaza Miloša Obrenovića, koji je zahvaljujući sokobanjskoj lekovitoj vodi poboljšao svoje zdravlje, podignuta je česma koja i danas stoji kao spomenik.
Ivo Andrić: Nobelovac u Sokobanji
Sokobanja je očarala i nobelovca Iva Andrića, koji je pronalazio inspiraciju u njenim prirodnim lepotama. Ovde je zabeležio svoje misli o romantizmu i provodio dane šetajući Sokobanjom. Andrić se sprijateljio sa slikarom Dušanom Miškovićem i često je boravio u apartmanu 144 u hotelu Moravica, gde je, legenda kaže, nacrtao skice za svoj roman "Na Drini ćuprija". Sokobanjci su renovirali ovaj apartman u čast Andrića, opremivši ga knjigama, nameštajem i telefonom iz njegovog vremena. Ispred hotela Moravica stoji i bista ovog velikog pisca.
Soko-grad: Legende o isceliteljskoj vodi
Soko-grad je takođe prepun legendi. Jedna od njih govori o gospodaru Soko-grada koji je ozdravio nakon što je popio vodu iz kladnca, nakon što su ga munje i gromovi prestravili. Ova voda postala je poznata po svojoj isceliteljskoj moći, a legenda se širila na sve strane sveta.
Sokobanja ostaje verna svojoj istoriji i tradiciji kao izuzetno lečilište i turistička destinacija. Posetite ovu predivnu banju i osetite njenu čaroliju na vlastitoj koži. Sokobanja je više od mesta - to je iskustvo koje se pamti.