Sokobanja, magična banja

24.09.2023. 09:19 | SaleX | sokobanja, geotermalni, izvori, toplota

PodeliteFacebookTwitterGoogle plusLinkedinPinterestViberFacebook messenger 0 komentara

U srcu Sokobanje, između planina Ozrena i Rtnja, geotermalni izvori postaju izvor toplote za škole, bolnice i druge javne ustanove, što će se pokazati kao izvanredna investicija.

Sokobanja, jedno od najlepših banjskih turističkih destinacija na jugoistoku Srbije, skriveno pod planinama Ozren i Rtanj, posle Beograda je najposećenije mesto u Srbiji. Deo tome doprinosi i zdravstveno-rehabilitacioni centar koji svoju ponudu stalno unapređuje. Pored bogate istorije - prošle godine su obeležili 185 godina turizma i zvanično prvi turistički vaučer u Srbiji - Sokobanja nudi i svoj poseban prirodni čar. Od svežeg i blagotvornog vazduha do izvora tople vode i šumovitih predela sa brojnim stazama za šetnju...

Krajem ovog leta, u „Zelenom srcu Srbije”, kako Sokobanju često nazivaju, počela je da se realizuje stara ideja koja je decenijama ležala neostvarena. Sokobanja namerava da iskoristi bogatstvo svojih geotermalnih resursa.

Dr. Ranđel Raša Petrović, poznati srpski balneolog i sam iz Sokobanja, bio je najveći zagovornik korišćenja prirodnih resursa. Preminuo je pre tri godine, ali je do poslednjeg dana redovno dolazio iz Beograda, gde je decenijama živeo i radio, da poseti Sokobanju. Zajedno sa svojim saradnicima i istomišljenicima brinuo je o razvoju Sokobanje i unapređenju njene zdravstveno-turističke ponude. Upravo zbog ovih napora započeti su veliki radovi na izgradnji geotermalnog grejanja Sokobanje, korišćenjem termalnih izvora sa temperaturom vode od 30 do 42 stepena Celzijusa, koji se vekovima koriste za lečenje i rehabilitaciju pacijenata.

U prvoj fazi će se toplotna energija iz bogatih geotermalnih izvora prenositi u osnovne i srednje škole, a kasnije će se koristiti za grejanje zdravstvenih ustanova i drugih javnih objekata. Opština Sokobanja je u avgustu ove godine iz svog budžeta izdvojila više od 20 miliona dinara za izgradnju savremenog toplovoda za škole, a ubuduće će ulagati još sredstava za istu namenu. Sokobanja će se tako grejati tokom hladnih jeseni, zima i ranog proleća, zahvaljujući prirodnim resursima koji su joj uvek bili na dohvat ruke, a ostali neiskorišćeni.

I pored pohvala za ovaj značajan korak, ostaje pitanje zašto prirodna toplota nije korišćena ranije, iako su ideje i projekti dr Ranđela Petrovića i njegovih kolega već postojali. 

PodeliteFacebookTwitterGoogle plusLinkedinPinterestViberFacebook messenger

Predlažemo da pogledate

  • 08.10.2023. Salex

    Sokobanja: Oaza Raznolikosti i Atraktivnosti u Srbiji

    Dragi posetioci Sokobanje, Dok mnoge banje širom sveta mogu biti sinonim za mir i tišinu, Sokobanja se ističe kao prava oaza raznolikosti i atraktivnih sadržaja. Ovde, vaši dani mogu brzo proleteti, ispunjeni brojnim…

  • 08.10.2023. Salex

    Sokobanja - Vaša Idealna Letnja Oaza

    Dragi ljubitelji putovanja i odmora, ovog leta donosimo vam izvanrednu destinaciju koja će vam pružiti sve što vam je potrebno za potpuni opuštajući odmor. Sokobanja je mesto gde se tradicija i modernost sjedinjuju, stvarajući…

  • 08.10.2023. Salex

    Zašto treba istražiti Sokobanju ?

    U potrazi za skrivenim draguljem daleko od gradske užurbanosti? Sokobanja je tvoje odredište. Smještena u istočnom dijelu Srbije, ovo malo čudo često se naziva "Biserni dragulj" zbog svoje izvanredne ljepote i bogate…

  • 08.10.2023. Salex

    Sokobanja: Raj na istoku Srbije

    Pitate li se gde pronaći utočište od svakodnevnog stresa i gradske vreve, Sokobanja je pravo mesto za vas. Ovaj biser istočne Srbije često se naziva "Banjski dragulj" zbog svoje neodoljive lepote i bogate istorije. Oblast…