Doček Nove 2023. godine u Sokobanji

SOKOBANJA IMA BROJNE PONUDE ZA NOVU GODINU I PRAZNIKE!
Sokobanja i njena priroda očaravaju svojom lepotom i gostima pruža jedinstven doživljaj i okrepljuju snagu u zimskim mesecima. Blagodeti potiču od lekovitih izvora i mineralnih voda u kojima se može uživati 365 dana u godini, a posebno su važne tokom zimskih meseci.
Boravak u Sokobanji tokom novogodišnjih i božićnih praznika ima izrazitu privlačnost. Većina ugostiteljskih objekata u Sokobanji je već pripremljena za predstojeće praznike. Zgrade su uređene u tradicionalnom stilu, a pripremljeni su i božićni proizvodi. Dekorativna rasveta u Sokobanji (pešačka zona, parkovi i unutrašnji centar) svetleće od 15. decembra i radiće samo mesec dana, do 15. januara, posle pravoslavne Nove godine.
U sokobanjskim hotelima, restoranima, ugostiteljskim objektima (kafeima, klubovima) kreiraju se fascinantni programi za najluđu noć sa poznatim izvođačima i bogatim menijem za novogodišnju večeru i ponavljanje dočeka.
Većina aranžmana (oko 70 odsto) je već rasprodata. Najviše posetilaca dolazi iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca i drugih gradova Srbije i bivše Jugoslavije, ali se očekuje i veći broj stranih posetilaca, pre svega iz susedne Bugarske, Rumunije i Rusije.
20. decembra počinje novogodišnji vašar u Sokobanji. Posetiocima na štandovima u centru grada biće omogućen izbor suvenira i proizvoda iz sokobanskog kraja (med, slatkiši, organska hrana, čajevi).
U 17 časova u Sokobanji se pojavljuje Deda Mraz u amfiteatru ispred muzeja u pratnji glumaca, animatora, muzike.
Deda Mraz će svoj deci dostaviti dobrote i pored druženja pokušati da im ispuni želje.
Turistička organizacija 1. januara tačno u podne, u pešačkoj zoni Ozrenske bašte, za sve turiste i meštane sprovodi Baštu otvorenog srca.Ovaj događaj traje do večeri i pruža provod za one koji su se oporavili od najluđe noći, kao i odličan uvod u reprizu dobrodošlice. Uključuje besplatnu tradicionalnu zakusku za sve prisutne, tople napitke i, naravno, Rtanjski čaj, trubače - pobednike takmičenja u Guči, muzičare, animatore koji goste nagrađuju prigodnim nagradama .
Doček Nove godine u Sokobanji može da košta između 2.000 i 9.000 dinara po osobi. Cene dočeka u kafićima i klubovima su nešto niže, dok u premijum hotelima i restoranima dostižu i do 80 evra po osobi.
Cena dvokrevetnog apartmana više kategorije kreće se od 2.500 do 3.500 dinara (1.250 do 1.500 dinara po osobi) do 12.000 do 15.000 dinara u hotelima visoke kategorije, uključujući sve pogodnosti, banje, obroke u luksuznom restoranu i uskoro.
Slično je u ugostiteljskim objektima i za doček pravoslavne Nove godine.
Spa detoks, jedinstven banjski proizvod u zemlji i regionu, biće pušten u rad 8. decembra, kada se otvara Zimska banja Sokobanja. Biće otvoren za putnike tokom zime i ranog proleća. Ovaj jedinstveni turistički proizvod sadrži razne komponente koje će uticati na potpuno opuštanje i detoksikaciju organizma. Njegovu okosnicu čine banjske usluge, ali na dve originalne lokacije: banjski centar u Amamu, koji je star 5 vekova i još uvek radi, a napaja se lekovitom vodom.
Amam (foto: Saša Stojanović)
Amam, koji potiče iz 15. veka, nalazi se u srcu Sokobanje u centralnom banjskom parku. Turci su ga podigli na ruševinama rimskih termi. Prvi put je popravljen u devetnaestom veku (1834), za vreme kneza Mila Obrenovića. Iz tog perioda datira i Kneževa kada koja je pod zvaničnom zaštitom i predstavlja značajnu kulturno-istorijsku relikt. Poslednji put je renovirana 2005. I posle preuređenja sve je ostalo autentično, muški i ženski bazeni i kada knjaza Mila Obrenovića.
Spa klijenti u Amamu mogu birati između različitih programa, uključujući ručne i podvodne masaže, biserne kupke i kupanje u toploj vodi. Tursko kupatilo nudi dve termomineralne i zvora postavke, sa temperaturom od 43 do 47 stepeni Celzijusa. Pod zaštitom je države kao značajan spomenik kulture. Korisnici ovog mesta uživaju i u modernom i jednom od najlepših banjskih centara u zemlji – hotelu „Sunce“, koji se prostire na više od 1.500 kvadratnih metara i poseduje tri bazena, đakuzi, šest vrsta sauna, slane sobe i tunel iznenađenja.
Jedinstveno iskustvo kombinuje dugo nasleđe i modernost u službi očuvanja zdravlja. Aktivnosti na otvorenom koje planiraju turistički animatori hotela Sunce u Sokobanji, prvoj ekološkoj opštini u Srbiji, uključujući obilaske prirodnih znamenitosti i rekreativne aktivnosti na klizalištu i sanjkalištu, pomoći će potpunom resetovanju organizma.
Gastronomska komponenta, koja obuhvata domaća jela napravljena od materijala sokobanjskog kraja, nezaobilazna je i vitalna komponenta ovog programa. Veliki deo namirnica koje se koriste za kuvanje jela u restoranu hotela Sunce i ugostiteljskim objektima Sokobanja nabavljaju se od domaćih proizvođača koji se na tradicionalan, širok način bave poljoprivredom i stočarstvom. Kao rezultat toga, hrana u Sokobanji ima vrhunski ukus i kvalitet. Teško je izabrati koji specijalitet prvo probati: domaću gibanicu sa sokobanjskim sirom, kravlje mleko, jagnjetinu ili junetinu pečenu ispod sača, čuveno sokobanjsko jelo šu - kašu, ili klasični srpski roštilj na banjski, dok će biti rtanjski čaj. uskoro služio.
Tokom snežnih dana, pored uživanja u sokobanjskim otvorenim i zatvorenim bazenima, saunama i drugim banjskim sadržajima, obližnja okolina Sokobanje pruža bezbroj mogućnosti. Tobogane na Popovici, klizalište u centru Sokobanje sa sintetičkim ledom, koje je otvoreno od početka novembra do kraja marta, i snežna prostranstva planina koja ga okružuju pružaju ljubiteljima ekstremnih sportova jedinstvena iskustva.
Svakako najprivlačniji zimski uspon na Šiljak, vrh Rtnja. Kupanje i plivanje u bazenima sa toplom ili hladnom vodom, tenis, košarka i rukomet na terenima i zatvorenim sportskim objektima, trčanje banjičkom stazom, pecanje na Bovanskom jezeru i Moravici, vožnja biciklom... sve ovo i još mnogo toga za aktivni odmor u Sokobanji i okolini.