Sokobanja: Vaša nova destinacija za odmor u prirodi
Sokobanja, smeštena u centralnom delu Istočne Srbije, na nadmorskoj visini od 400 m, okružena vencem srednjevisokih planina, predstavlja savršeno mesto za odmor u prirodi. Kroz Sokobanju protiče reka Moravica, koja na zapadu kotline gradi Bovansku klisuru. Od Beograda je udaljena 230 km, od Novog Sada 320 km, a od Niša i niškog aerodroma 60 km.
Klima je jedan od najznačajnijih elemenata turističke valorizacije Sokobanje. Osnovne klimatske karakteristike ovog područja su hladne i oštre zime, topla i sunčana leta, i jeseni koje su toplije od proleća. Gotovo da tokom godine uopšte nema maglovitih dana. Vazdušni pritisak je stabilan i bez naglih promena. Specifične klimatske karakteristike kotline uslovljene su postojanjem planinskih masiva, koji ograđuju sokobanjsku kotlinu.
Sokobanjska lovišta, kojima gazduje LU "Soko" i JP "Srbija šume", bogata su sitnom i krupnom divljači. Strastveni lovci mogu se okušati u lovu na zeca, fazana, jarebicu, prepelicu, šumsku šljuku, divlju svinju, srnu, vuka, lisicu, šakala, divlju mačku. Obilje ribe u gornjem roku Moravice i na jezeru Bovan spada u jedno od najbogatijih srpskih jezera plemenitim vrstama ribe: som, smuđ, šaran, amur, tolstolobik, klen, grgeč, linjak i vrstama bele ribe: srebrni karaš, deverika, bodorka (žutooka), beovica. Udruženje sportskih ribolovaca "Moravica" brine o stanju ribljeg fonda u reci i jezerima.
Sokobanja je prva ekološka opština u Srbiji i ima najdužu tradiciju razvoja banjskog turizma. Pored velikog broja termomineralnih izvora Sokobanju karakteriše i specifična mikroklima, koja naročito pogoduje lečenju respiratornih oboljenja. Mineralna sokobanjska voda je čuvena u svetu. Njena lekovitost i dejstvo na organizam porede se sa vodama Bad Gaštajna u Austriji.
Poslednjih nekoliko godina u sokobanjskoj opštini intenziviran je razvoj seoskog turizma. U nekoliko sokobanjskih sela adaptirani su stari i izgrađeni novi smeštajni kapaciteti koji turistima omogućavaju potpun komfor. U sokobanjskim selima brižno se neguje tradicija, čuvaju stari zanati, pripremaju jela po starim receptima, a sve to turisti mogu da vide i ponešto nauče. Turisti takođe mogu da učestvuju u poljskim radovima i spravljanju zimnice, a neki domaćini nude i organizovani obilazak turističkih lokaliteta u okolini.
šetalište u sokobanji
Sokobanja se odavno preduzimaju odgovarajuće aktivnosti i mere kako bi se očuvao ekološki kvalitet prostora, zaštitile prirodne lepote, lekovita i atraktivna svojstva banje i njene okoline. Još davne 1895. god. osnovano je Društvo za unapređenje i ulepšavanje Sokobanje, na inicijativu mitropolita srpskog gospodina Mihajla, sa osnovnim ciljem da se stvori što kvalitetniji ambijent za boravak banjskih posetilaca.
Sokobanja sa zdravom i očuvanom životnom sredinom, bez industrijskih zagađivača, i brojnim zaštićenim prirodnim i antropogenim vrednostima, sa turističko-rekreativnom, zdravstvenom i obrazovnom funkcijom, ima velike potencijale za razvoj ekološkog turizma. Što se tiče ovog vida turizma, već dugi niz godina Sokobanja je poznata kao savršena destinacija za izvođenje škola u prirodi.
Povoljni klimatski faktori, idealna nadmorska visina, čist vazduh, netaknuta priroda, brojne planine i bogatstvo hidrografskih resursa predstavljaju idealne uslove za razvoj turizma. U te svrhe izgrađeno je i više sportskih objekata. Danas u Sokobanji turistima i sportistima su na raspolaganju: fudbalski stadion "Bata Nole", kapaciteta 1.500 gledalaca, 3 igrališta za fudbal, 5 kombinovanih terena za male sportove, 4 zatvorenih bazena, 4 teniska terena, 4 teretane, streljana, kuglana, više trim i staza zdravlja u ukupnoj dužini od 20 km.
Posetite Sokobanju i uživajte u prirodnim lepotama koje ovo mesto pruža.