Sesalačka pećina i izvor reke Moravice

Sesalačka pećina i izvor reke Moravice, izletišta su koja bi turisti trebali da obidju prilikom boravka u Sokobanji.
Do izvora reke Moravice dolazi se magistralnim putem koji vodi prema Knjaževcu, na 13. kilometru od Sokobanje, skreće se za selo Vrelo i dolazi do izvora reke Moravice. Istim magistralnim putem dolazi se i do Sesalačke pećine, skretanje je kod sela Sesalca. Sesalačka pećina udaljena je 19 km od Sokobanje.
Izvor reke Moravice (selo Vrelo)
Zanimljivo je da izvor Moravice nastaje od više podzemnih izvora, što je retka pojava u prirodi. Izvor je u obliku manjeg jezerca i poznat je po ledenoj vodi koja može da se pije direktno sa izvora. Oko jezera ima stolova i klupa i mesta za loženje vatre. Ovo mesto je idealno za celodnevne izlete i roštiljanje u vrelim letnjim danima. U blizini izvora nalazi se i Markova pećina, koja je po legendi bila sklonište Kraljeviću Marku i njegovom Šarcu. Sa druge strane, po istraživanju Zvonimira Kaluđerovića iz SANU i grupe studenata Beogradskog uneverziteta u ovoj pećini je živeo pračovek. U blizini izvora nalazi se i crkva Svetog Ilije koja je sagrađena zahvaljujući kneginji Persidi Karađorđević. Kada je kneginja posetila selo Vrelo, videla je da u selu nema crkve, skinula je sa sebe nisku sa 18 dukata i dala u prilog za podizanje crkve. Ubrzo su i drugi počeli da daju priloge tako da je crkva građena od 1869. godine do 1872. godine. U crkvi i danas postoji stolica koja je napravljena za kneginju. Atrakcija za turiste je i privatni ribnjak koji se nalazi u blizini i gde se može kupiti sveža pastrmka. (saznajte više)
Ribnjak kod Gike
Sesalačka pećina
Sesalačka pećina udaljena je 19km od Sokobanje, magistralnim putem koji ide prema Knjaževcu, dolazi se do skretanja za selo Sesalac i nakon toga ide se par kilometara makadamskim putem do pećine. Ulaz u pećinu i 200 metara hodnika su osvetljeni, pećina je bogata pećinskim nakitom i kroz nju protiče i reka Ponornica. Tokom sezone pećina je osvetljena svakog dana, a mimo sezone posetioci mogu sami uključiti svetlo na prekidač koji se nalazi na samom ulazu u pećinu. Ispred pećine uređen je i prostor za izletnike, ima dosta stolova, klupa, mesta za loženje vatre a napravljeno je i manje veštačko jezerce za kupanje tokom vrelih letnjih dana. (saznajte više)
Sesalačka pećina
Mare, 26.04.2019.
Treba da je sramota ljude koji odrzavaju izvor klupe ograda popadale.niko to ne odrzava urasta polako u korov ,komunalno jednom u tri meseca dolazi da izprazni kontejnere.....a sesalacku pecinu redovno ciste i odrzavaju zato sto opstinari drze gore restoran............ !!